baby-20339Wczesne wspomaganie rozwoju

Pracuję z Noworodkami i Niemowlętami. Od pierwszych dni po narodzinach. Jestem neurologopedą, Promotorką Karmienia Piersią, instruktorem masażu Shantali, terapeutą Emphaty Dolls. Cały czas weryfikuję i uzupełniam wiedzę o najnowsze doniesienia dotyczące opieki nad najmłodszym pacjentem.
Często pytacie co robi Dzidziuś w moim gabinecie? Przeczytajcie:
Dla logopedy w 1. roku życia Dziecka ważne jest ssanie, prawidłowy rozwój funkcji odgryzania, gryzienia, żucia i połykania, normatywny tor oddychania przez nosek. To ważne umiejętności do prawidłowego rozwoju i wzrostu aparatu artykulacyjnego. Interesuje mnie też jak Dziecko komunikuje się z otoczeniem, czyli funkcje przedjęzykowe i pierwsze słowo wypowiedziane przez Maluszka.
Patrzę na anatomię jamy ustnej.
Oceniam budowę i funkcje języka.
Przyglądam się i opisuję wędzidełko językowe i wargi górnej.
Zwracam też uwagę na budowę wędzidła wargi dolnej i wędzidła policzkowe (tak, takie też mamy).
Sprawdzam odruchowe reakcje oralne (czyli odruchy z twarzy i wewnątrz buziaka, m.in. odruch szukania, odruchy wargowe, odruch ssania, wymiotny, kąsania).
Obserwuję tor oddychania.
Oceniam napięcie mięśniowe warg, całej buźki, ciała.
Przyglądam się żuchwie.
Podczas karmienia Maluszka piersią/butelką oceniam triadę: oddychanie – ssanie – połykanie.
Pomagam dobrać pozycję do karmienia tak, by Maluch miał jak najkorzystniejsze warunki do pobierania pokarmu a Rodzic komfort karmienia. Tu pomagają mi moje kompetencje Promotora Karmienia Piersią.
Uczę Rodzica delikatnych stymulacji w obrębie twarzy i jeśli jest taka potrzeba, wewnątrz buzi Dziecka.
Słucham, wspieram, towarzyszę nie oceniam, wskazuję drogi.
Służę pomocą w nabywaniu przez Niemowlę umiejętności komunikacji z otoczeniem.
Bywa, że uczę Rodzica, jak przeprowadzić z Maleństwem dialog wokaliczny.
Pokazuję zabawy zachęcające Maluszka do nawiązywania kontaktu wzrokowego.
Przekonuję Rodziców, że zabawy w „a kuku” i hopsanie na dywanie mają moc.
Patrzę na umiejętności motoryczne Dziecka.
Pomagam zauważyć rączkę.
Opowiadam Rodzicom, że rączka w buzi, następnie dobrze dobrany do potrzeb Dziecka gryzak, zabawka, to naturalne i potrzebne etapy w rozwoju Malucha, które prowadzą do sukcesów w rozszerzaniu diety.
Współpracuję ze specjalistami.
Najczęściej jest to: położna, fizjoterapeuta, doradca laktacyjny, lekarz od wędzidełek, dietetyk, specjalista od chustonoszenia, terapeuta integracji sensorycznej, w obecnych czasach (pandemia) – często psycholog. Kolejność w zależności od potrzeb Malucha.
Współpracuję z zielonogórskimi szkołami rodzenia. Spotkacie mnie tam na wykładach – spotkaniach dedykowanych Rodzicom spodziewających się Dziecka oraz podczas grupowych zajęć masażu Shantali.
Przez dwa lata realizowałam projekt miejski przygotowany dla Was ze Stowarzyszeniem Przestrzeń 4a i Centrum Bliskości 'Opieka neurologopedyczna nad noworodkiem i niemowlęciem (0-12 miesięcy)’. To pierwszy taki projekt w Zielonej Górze zapewniający wsparcie i wczesną diagnostykę neurologopedyczną.
W ramach projektu miejskiego zainicjowałam i kontynuuję spotkania dla Mam – 'Historie Mlekiem Płynące’ Tu otrzymacie aktualną wiedzę, ale przede wszystkim wsparcie w drodze mlecznej ode mnie i siebie nawzajem.
W Centrum Bliskości prowadziłam warsztaty żywieniowe 'Mały Smakosz’ dla Rodziców z Niemowlakami 6-12 miesięcy. Obecnie towarzyszę Rodzicom i Dzieciom w oswajaniu jedzenia podczas konsultacji indywidualnych. Tu i teraz uczę Dzieci jak jeść.
Jestem certyfikowaną instruktorką masażu Shantali. Podczas zajęć grupowych w szkole rodzenia nauczę Was, jak masować Maleństwo bliskościowo, byście mogli dbać o dobry rozwój Maluszka i pielęgnować Waszą Więź, która rodzi się z Miłości. Stąd już blisko do pierwszego Słowa.

Terapia karmienia – karmienie terapeutyczne

Karmię Dzieci. Uczę Rodziców jak towarzyszyć Dziecku w nabywaniu umiejętności jedzenia. Tłumaczę i pokazuję jak rozszerzać dietę. Oceniam gotowość sensoryczną i motoryczną Malucha do przyjmowania pokarmów innych niż mleko. Uczę pracować język, żuchwę, wargi. Pokazuję optymalną pozycję do karmienia. Wyznaję zasadę: nic na siłę. Powiem Wam jak wybrać łyżeczkę, kubeczek i krzesełko. Ocenię, jakie konsystencje będą najlepsze dla Waszego Dziecka na chwilę obecną. W rozkarmianiu dzieci pomagają mi lalki terapeutyczne Empathy Dolls.

girls-739071Terapia neurologopedyczna – podejście holistyczne

Bawię się z dziećmi. Nie wyobrażam sobie inaczej. Mowa rozwija się w towarzystwie prawidłowego rozwoju ruchowego i w działaniu. Radość, uśmiech, zaciekawienie to pierwsze kroki  w budowaniu relacji. Stąd już blisko do sukcesów.  Wszystkie dzieci chcą się komunikować. Robią to na różne dostępne im sposoby. Ukończyłam wiele szkoleń poświęconych  metodom terapii. Dziś wiem jedno: nie metoda, a pacjent – Dziecko najważniejsze!

Ze względu na ograniczenia czasowe obecnie pracuję głównie z Noworodkami i Niemowlętami. Niekiedy robię odstępstwa od tej reguły i prowadzę konsultacje neurologopedyczne pokazując Rodzicom jak programować język u dzieci z zaburzeniami komunikacji, m.in. ze spektrum autyzmu, afazją, opóźnionym rozwojem mowy o nieustalonej etiologii.