baby-20339Wczesne wspomaganie rozwoju

Pracuję z Noworodkami i Niemowlętami. Od pierwszych dni po narodzinach. Jestem neurologopedą, Promotorką Karmienia Piersią, instruktorem masażu Shantali, terapeutą Emphaty Dolls. Cały czas weryfikuję i uzupełniam wiedzę o najnowsze doniesienia dotyczące opieki nad najmłodszym pacjentem.
Często pytacie co robi Dzidziuś w moim gabinecie? Przeczytajcie:
Dla logopedy w 1. roku życia Dziecka ważne jest ssanie, prawidłowy rozwój funkcji odgryzania, gryzienia, żucia i połykania, normatywny tor oddychania przez nosek. To ważne umiejętności do prawidłowego rozwoju i wzrostu aparatu artykulacyjnego. Interesuje mnie też jak Dziecko komunikuje się z otoczeniem, czyli funkcje przedjęzykowe i pierwsze słowo wypowiedziane przez Maluszka.
Patrzę na anatomię jamy ustnej.
Oceniam budowę i funkcje języka.
Przyglądam się i opisuję wędzidełko językowe i wargi górnej.
Zwracam też uwagę na budowę wędzidła wargi dolnej i wędzidła policzkowe (tak, takie też mamy).
Sprawdzam odruchowe reakcje oralne (czyli odruchy z twarzy i wewnątrz buziaka, m.in. odruch szukania, odruchy wargowe, odruch ssania, wymiotny, kąsania).
Obserwuję tor oddychania.
Oceniam napięcie mięśniowe warg, całej buźki, ciała.
Przyglądam się żuchwie.
Podczas karmienia Maluszka piersią/butelką oceniam triadę: oddychanie – ssanie – połykanie.
Pomagam dobrać pozycję do karmienia tak, by Maluch miał jak najkorzystniejsze warunki do pobierania pokarmu a Rodzic komfort karmienia. Tu pomagają mi moje kompetencje Promotora Karmienia Piersią.
Uczę Rodzica delikatnych stymulacji w obrębie twarzy i jeśli jest taka potrzeba, wewnątrz buzi Dziecka.
Słucham, wspieram, towarzyszę nie oceniam, wskazuję drogi.
Służę pomocą w nabywaniu przez Niemowlę umiejętności komunikacji z otoczeniem.
Bywa, że uczę Rodzica, jak przeprowadzić z Maleństwem dialog wokaliczny.
Pokazuję zabawy zachęcające Maluszka do nawiązywania kontaktu wzrokowego.
Przekonuję Rodziców, że zabawy w „a kuku” i hopsanie na dywanie mają moc.
Patrzę na umiejętności motoryczne Dziecka.
Pomagam zauważyć rączkę.
Opowiadam Rodzicom, że rączka w buzi, następnie dobrze dobrany do potrzeb Dziecka gryzak, zabawka, to naturalne i potrzebne etapy w rozwoju Malucha, które prowadzą do sukcesów w rozszerzaniu diety.
Współpracuję ze specjalistami.
Najczęściej jest to: położna, fizjoterapeuta, doradca laktacyjny, chirurg, dietetyk, specjalista od chustonoszenia, terapeuta integracji sensorycznej. Kolejność w zależności od potrzeb Malucha.
Współpracuję z zielonogórskimi szkołami rodzenia. Spotkacie mnie tam na wykładach – spotkaniach dedykowanych Rodzicom spodziewających się Dziecka, podczas grupowych zajęć masażu Shantali oraz na warsztatach dotyczących rozszerzania diety Maluszków.
Przez dwa lata realizowałam projekt miejski przygotowany dla Was ze Stowarzyszeniem Przestrzeń 4a i Centrum Bliskości 'Opieka neurologopedyczna nad noworodkiem i niemowlęciem (0-12 miesięcy)’. To pierwszy taki projekt w Zielonej Górze zapewniający wsparcie i wczesną diagnostykę neurologopedyczną.
W ramach projektu miejskiego zainicjowałam i kontynuuję spotkania dla Mam – 'Historie Mlekiem Płynące’ Tu otrzymacie aktualną wiedzę, ale przede wszystkim wsparcie w drodze mlecznej ode mnie i siebie nawzajem.
Przez kilka lat prowadziłam warsztaty żywieniowe 'Mały Smakosz’ dla Rodziców z Niemowlakami 6-12 miesięcy. Obecnie towarzyszę Rodzicom i Dzieciom w oswajaniu jedzenia podczas konsultacji indywidualnych i podczas cyklicznych warsztatów „Akademia Smakosza” . Tu i teraz uczę Dzieci jak jeść.
Jestem certyfikowaną instruktorką masażu Shantali. Podczas zajęć grupowych w szkole rodzenia nauczę Was, jak masować Maleństwo bliskościowo, byście mogli dbać o dobry rozwój Maluszka i pielęgnować Waszą Więź, która rodzi się z Miłości. Stąd już blisko do pierwszego Słowa.

Terapia karmienia – karmienie terapeutyczne

Karmię Dzieci. Uczę Rodziców jak towarzyszyć Dziecku w nabywaniu umiejętności jedzenia. Tłumaczę i pokazuję jak rozszerzać dietę. Oceniam gotowość sensoryczną i motoryczną Malucha do przyjmowania pokarmów innych niż mleko. Uczę pracować język, żuchwę, wargi. Pokazuję optymalną pozycję do karmienia. Wyznaję zasadę: nic na siłę. Powiem Wam jak wybrać łyżeczkę, kubeczek i krzesełko. Ocenię, jakie konsystencje będą najlepsze dla Waszego Dziecka na chwilę obecną. W rozkarmianiu dzieci pomagają mi lalki terapeutyczne Empathy Dolls.

girls-739071Terapia neurologopedyczna – podejście holistyczne

Bawię się z dziećmi. Nie wyobrażam sobie inaczej. Mowa rozwija się w towarzystwie prawidłowego rozwoju ruchowego i w działaniu. Radość, uśmiech, zaciekawienie to pierwsze kroki  w budowaniu relacji. Stąd już blisko do sukcesów.  Wszystkie dzieci chcą się komunikować. Robią to na różne dostępne im sposoby. Ukończyłam wiele szkoleń poświęconych  metodom terapii. Dziś wiem jedno: nie metoda, a pacjent – Dziecko najważniejsze!

Ze względu na ograniczenia czasowe obecnie pracuję głównie z Noworodkami i Niemowlętami. Niekiedy robię odstępstwa od tej reguły i prowadzę konsultacje neurologopedyczne pokazując Rodzicom jak programować język u dzieci z zaburzeniami komunikacji, m.in. ze spektrum autyzmu, afazją, opóźnionym rozwojem mowy o nieustalonej etiologii.