„Pieszczoty, głaskanie i przytulanie są dla dziecka jak pożywienie. Tak samo ważne jak białko, minerały i witaminy”. Frederique Leboyer
Jestem certyfikowanym instruktorem Polskiej Szkoły Masażu Shantala®.
Podczas spotkań grupowych w szkole rodzenia wprowadzam Rodziców w teoretyczne podstawy dziecięcego masażu, ale przede wszystkim uczę praktycznej umiejętności stosowania masażu Shantali.
Rodzic otrzymuje:
- wsparcie położnej podczas każdego spotkania,
- wsparcie neurologopedy w poznawaniu kolejnych kroków milowych w rozwoju pociechy,
- naukę prowadzenia dialogu wokalicznego z niemowlęciem,
- naukę stymulacji wzrokowej i słuchowej od pierwszych miesięcy życia dziecka,
- naukę pielęgnacji niemowlęcia,
- skrypt z opisem poszczególnych ruchów wykonywanych podczas masażu,
- wsparcie podczas uczestnictwa w spotkaniach grupowych oraz po zakończeniu cyklu zajęć w zamkniętej grupie fb.
Masaż można przeprowadzać z kilkutygodniowym Niemowlęciem. Jest to inwestycja w zdrowy rozwój Dziecka. By rozpocząć naukę masażu Shantala potrzeba jedynie uważności, czasu, bliskości… Zapraszam serdecznie do kontaktu. Zapisy telefoniczne pod koniec każdego miesiąca.
Dotyk miłości dla Twojego dziecka: Masaż Shantala
Masaż Shantala jest starożytną techniką masażu niemowląt oraz dzieci, wprowadzoną na europejski grunt przez francuskiego położnika Frederique Leboyer.
Dotyk to pierwsza i najważniejsza forma komunikacji między dzieckiem a rodzicem w pierwszych miesiącach życia. Sprzyja bliskości, budowaniu więzi, wzmacnia poczucie wartości dziecka, zaspakaja jego potrzeby bezpieczeństwa oraz miłości, które są niezbędne dla zdrowego rozwoju i stanowią bazę na całe życie. Regularne masowanie ma pozytywny wpływ na dziecko, jak i opiekuna wykonującego masaż.
Masaż Shantala można proponować dzieciom zdrowym oraz tym z wyzwaniami rozwojowymi. Przy regularnym wykonywaniu masażu dziecko dłużej i głębiej śpi, jest spokojniejsze, mniej skłonne do płaczu, nie ma problemów z tzw. kolką, lepiej rozwija się fizycznie i emocjonalnie.
Korzyści płynące z regularnego stosowania Masażu Shantala
Dla niemowlęcia:
- stymuluje prawidłowy rozwój psychofizyczny,
- pomaga w uregulowaniu snu,
- poprawia trawienie, zapobiega kolkom, wycisza, uspokaja,
- podnosi świadomość własnego ciała, jego granic, daje poczucie bezpieczeństwa,
- buduje więzi emocjonalne z rodzicami,
- podnosi odporność organizmu.
Dla rodzica lub osoby wykonującej masaż:
- dodaje pewności siebie, buduje wiarę w umiejętności opieki nad dzieckiem,
- uspokaja, relaksuje,
- łagodzi lub zapobiega depresji poporodowej,
- pobudza laktację,
- wzmacnia więź z dzieckiem,
- pomaga w zrozumieniu dziecka, komunikatów płynących z jego ciała,
- pozwala odpoczywać, gdy dziecko dłużej śpi po masażu.
Masaż Shantala okiem neurologopedy
Wczesna profilaktyka logopedyczna to zabezpieczenie noworodkowi warunków do prawidłowego pobierania pokarmu oraz prawidłowego toru oddychania. Noworodki i niemowlęta potrzebują mleka oraz powietrza. Ale jeszcze bardziej tego, by być kochane, głaskane. Dopiero ta triada warunkuje prawidłowy rozwój maluszka dając podwaliny do prawidłowego rozwoju mowy.
Masaż Shantala:
- Wspomaga rozwój ruchowy i buduje prawidłowe napięcie mięśniowe. Prawidłowy rozwój ruchowy i prawidłowe napięcie mięśniowe to sukces w nabywaniu mowy.
- Masaż palców dłoni i stóp aktywuje ośrodki mowy. Podczas masażu paluszków niemowlęta wokalizują najwięcej i najczęściej.
- Sprzyja nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, budując więź i relację z rodzicem dającą okazję do komunikacji i podejmowania dialogów wokalicznych.
- Odczula twarz dziecka nadwrażliwą na dotyk, np. po cesarskim cięciu lub zbyt szybkim porodzie.
- Aktywizuje i pobudza do prawidłowej pracy mięśnie twarzy i języka biorące udział w poborze pokarmu – ssaniu mleka matki.
- Pobudza laktację poprzez wydzielanie endorfin u mamy, dzięki czemu ssące niemowlę ma stworzone doskonałe warunki do trenowania mięśni potrzebnych podczas artykulacji.
Masaż Shantala warto stosować jako wspomagania rozwoju ruchowego i rozwoju mowy Waszego dziecka.